İHA0 İHA1 PİLOT ADAYLARININ DİKKATİNE!

20.08.2019 tarihinde www.iha.shgm.gov.tr adresinden yapılan duyuru nedeni ile bu bilgilendirme metni hazırlanmıştır.

SHGM tarafından hazırlanan İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı (SHT-İHA) incelendiğinde, günümüzde birçok eğitim gibi “İHA-0 ve İHA-1 Ticari Pilot Eğitimi” nin de uzaktan eğitim olarak yapılması hususunda hukuken hiçbir engel bulunmamaktadır.

Bu alanda kurslara katılmak isteyen pilot adaylarının tamamının ticari faaliyette bulunma amacı olmadığını, ticari amaçla ehliyet talebi bulunanların da büyük bir kesiminin iş hayatı nedeni ile örgün eğitimin tamamına belirlenen tarih ve saatlerde katılımda büyük sıkıntılar yaşadığı ne yazık ki göz ardı edilmektedir.

Hangi alanda olursa olsun, her bireyin eğitim alma hakkı bulunmaktadır. İnsansız hava aracı alanında yalnızca eğitim vermekle yetinmeyen ve alanında öncü bir eğitim kuruluşu olarak, hem insansız hava aracı üretmekte hem de insansız hava aracı pilot adaylarını gerekli donanıma haiz, bilinçli ve gerekli eğitimi almış şekilde yetiştirmek için emek ve mesai harcamaktayız. Uzaktan eğitimin etik olup olmadığı hususunu tartışmak yerine, eğitimli birey sayısını arttırmak üzere altyapı çalışmaları yapmaktayız. Bu alanda uzman hukukçular ile çalışmakta ve Türkiye’de İHA mevzuatının kursiyerlerimiz ve diğer tüm İHA pilot adayları ve pilotları için geliştirilmesine katkı sağlamaya çalışmaktayız.

SHGM tarafından yayınlanan 20.08.2019 tarihli duyuru nedeni ile henüz çok yeni olan talimatnamenin pilot lisans işlemlerine ve uzaktan eğitime ilişkin yasal mevzuat ve koşulları üzerindeki çalışmalarının SHGM tarafından tamamlanıncaya kadar, hali hazırda aktif olan uzaktan eğitim hizmetimizi şimdilik durdurmuş bulunmaktayız. SHGM tarafından bu konudaki gerekli yasal mevzuat düzenlenirken, biz de sizler için İHA-1 Ticari Pilot Uzaktan Eğitimi altyapısını geliştirmek ve sizlere daha iyi hizmet sunmak üzere çalışmalarımıza devam edeceğimizi belirtmek isteriz.

Bu tarihe kadar uzaktan eğitim ile belgesini alan kişilerin herhangi bir mağduriyet yaşamayacağını belirtir, iyi çalışmalar dileriz.